Fotogalerie divoké zvěře a přírody - Jiří Tauš


fotka autora

Už od malička jsem většinu volného času trávil nejraději v přírodě. Očarován zejména ptačím světem a možností volného pohybu ptactva jsem ke svým toulkám záhy přibral dalekohled, později se snažil „něco“ zachytit alespoň černobíle na tatínkův Flexaret. Nijak moc mě to neuspokojilo a já se raději vrhnul na jiné koníčky.

Až v dospělém věku mi chybělo něco, na čem bych zachytil okamžiky z cest napřed po České republice, po r. 1989 i po zahraničí. Řešil to barevný kinofilm v Olympusu. Záhy ho vystřídal digitální kompakt Olympus C720UZ. Pak zas dlouho nic.

A nakonec mě vyprovokovalo mé okolí, které začalo kolem mě divoce pobíhat s digitálními zrcadlovkami a já na vlastní kůži poznal, že jejich fotky jsou kvalitativně opravdu mnohem lepší než ty moje. A tak jsem se stal koncem roku 2009 členem rodiny Canon.

Znám se a věděl jsem, že jak se do něčeho zakousnu, dělám to naplno. A dopadlo to tak i s fotografováním. Stalo se pro mě především koníčkem, ale i vhodným způsobem jak si "vyčistit hlavu" od pracovních problémů a moci se „poflakovat“ po přírodě. Pobíhám po kopcích, po horách, v dolinách i po rovinách a snažím se zachytit kouzlo mocné čarodějky – přírody, ve všech jejích podobách a ročních obdobích. Mému srdci nejbližší je slunečné rašící jaro.

Na svých stránkách se pokouším prezentovat některé svoje fotografie, současné i ty dřívější, které vznikly na mých toulkách po rodné Moravě, po Čechách, v poslední době i v zahraničí.

Zatím nemám vyhraněný směr, na který bych se chtěl zaměřit. Fotím pokud možno vše zajímavé – od přírody a její detaily až po techniku. Do soutěží své snímky nezasílám, ne proto, že bych se nechtěl zúčastnit nebo dokonce i vyhrát , ale proto, že fotografování neberu jako soutěž. Spíše jako dokument, co jsem vše dokázal a kde jsem všude byl. Boj o první místo nechávám na jiné, mám ho dost v osobním a pracovním životě a do koníčku ho nehodlám tahat…..

Tyhle stránky by měly být skromnou prezentací mých fotografií, s cílem když už ne uchvátit, tak alespoň někoho na chvíli potěšit při jejich prohlížení. Děkuji za jejich návštěvu…..


Jiří Tauš, *1958, Kuřim


Jiří Tauš © 2011